153k views
0 votes
If 500 grams of grapes cost 2.80. Find the cost of 1.2 kg of grapes.

2 Answers

3 votes

Answer:

6.72

Explanation:

Cost of 500 grams = 2.8

Cost of 1 gram = 2.8/500 = 0.0056

Cost of 1.2 kg = ?

1.2 kg = 1,200 g

Cost of 1.2 kg:

= 0.0056 × 1,200

= 6.72

________

Hope it helps ⚜

User Meghs Dhameliya
by
7.7k points
10 votes

Answer:

The answer is 6.72

Explanation:

Given;

  • If 500 grams of grapes cost 2.80.

Here, if we double the amount of grapes and money we get,

2 (500) = 1000g

2 (2.8) = 5.6

So, for 1000 g it costs 5.6

and for 100 g it costs 0.56

We need to find the cost 1.2 kg of grapes

So,

5.6 + 0.56 + 0.56 = 6.72

Thus, The cost of 1.2 kg of grapes is 6.72

-TheUnknownScientist 72

User Yanchenko
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories