167k views
5 votes
A 2-gallon bucket of paint costs $71.68. What is the price per cup?

1 Answer

6 votes

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

1 gallon is made up of 16 cups. Therefore, a 2-gallon bucket of paint is made up of 32 cups of paint. Take the total cost of $71.68 and divide it by 32, which gives you the answer of $2.24 per cup.

User David Rasuli
by
5.7k points