124k views
22 votes
At Costco, a 12 pack of Gatorade cost $24. What is the unit rate for 1 gatorade? Write your numerical answer only. *

User Trishia
by
5.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit rate for 1 gatorade is 2 dollars.

Explanation:

24 / 12 = 2

User Dustin Boswell
by
6.2k points