165k views
3 votes
Washing powder cost 12.87 for 9 kg. hwo much does 1 kg cost to the nearst cent

2 Answers

3 votes

Answer:

hard

Explanation:

I don't know because I have never learnt these things

User Iamandrus
by
5.4k points
3 votes

Answer:


1.43

Explanation:

9kg -------> 12.87

1kg ---------> x

let the unknown number be x


9 = 12.87 \\ 1 = x \\ use \: \: cross \: \: multipication \\ 9x = 12.87 \\ (9x)/(9) = (12.87)/(9) \\ x = 1.43

User Ortwin Angermeier
by
5.8k points