menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
According to the New York times article in 2009, the average selling price of a LCD TV was $700. What would be the cost of the same TV in 2016?
asked
Jul 2, 2022
156k
views
3
votes
According to the New York times article in 2009, the average selling price of a LCD TV was $700. What would be the cost of the same TV in 2016?
Mathematics
college
Swomble
asked
by
Swomble
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
$730
Explanation:
you just put $700-70 which is for 7years
Rmacqueen
answered
Jul 7, 2022
by
Rmacqueen
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 11, 2019
211k
views
The cost of an LCD TV dropped from $800 in 2012 to $700 in 2014. (i) Find the unit rate at which the cost has been decreasing. (Express your answer rounded correctly to the nearest cent!) dollars per year
Havoc P
asked
Jul 11, 2019
by
Havoc P
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
211k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org