Explanation:
To find the unit price, it's pretty easy. Just divide the quantity by the total price.
I)
A. $49 ÷ 40 = $1.23
B. $23.44 ÷ 20 = $1.17
C. $9.88 ÷ 8 = $1.24
The cheapest is B.
II) $2.19 ÷ 12 = $0.18
III) For this one you have to calculate the distance. So, distance = speed x time. 80 x 110 = 146.667 miles
IV) 220 ÷ 10 = 22 per mile
Hope this helps! :)