159k views
3 votes
Help and work this out

Help and work this out-example-1
User Munahil
by
5.0k points

1 Answer

5 votes

Explanation:

To find the unit price, it's pretty easy. Just divide the quantity by the total price.

I)

A. $49 ÷ 40 = $1.23

B. $23.44 ÷ 20 = $1.17

C. $9.88 ÷ 8 = $1.24

The cheapest is B.

II) $2.19 ÷ 12 = $0.18

III) For this one you have to calculate the distance. So, distance = speed x time. 80 x 110 = 146.667 miles

IV) 220 ÷ 10 = 22 per mile

Hope this helps! :)

User Thomas Beaudouin
by
4.9k points