menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
9 Pencils cost $7.74 Which equation would help determine the cost of 6 pencils?
asked
Nov 12, 2023
2.9k
views
18
votes
9 Pencils cost $7.74
Which equation would help determine the cost of 6 pencils?
Mathematics
middle-school
Shetty
asked
by
Shetty
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
10
votes
$7.74 divided by 9 equals $0.86 per pencil. so 6 pencils would be 6 times 0.86 which equals $5.16 for 6 pencils.
(7.74 / 9) • 6 = Cost of 6 pencils
Sveitser
answered
Nov 14, 2023
by
Sveitser
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer: $5.16
Explanation: (in my way)
x= 6x7.74/9
Multiply 6 x 7.74
x=46.44/9
Divide
x=$5.16
Mihir Kale
answered
Nov 17, 2023
by
Mihir Kale
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org