56.7k views
3 votes
Rammy has $9.60 to spend on some peaches and a gallon of milk. Peaches cost $1.20 per pound, and a gallon of milk cost $3.60.

The inequality 1.20x + 3.60 < 9.60 models this situation, where x is the number of pound of peaches. solve the inequality. How many pounds of peaches can Rammy buy?

1 Answer

4 votes

Answer:

Rammy can buy 5 pounds of peaches

Explanation:

1.20(5) + 3.60 = 9.60

subtract the cost of the gallon from the total amount and then divide the leftover cost $6 by $1.20 and you'll get 5.

User Amir Charkhi
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories