66.8k views
5 votes
the volume of a water tank is 5m×4m×2m. If the tank is half filled with water. calculate the pressure exerted at the bottom of the tank​

User Vijayeta
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

10⁴ Pa

Step-by-step explanation:

  • Volume = 5m * 4m * 2m

When the tank is half filled ,

  • Volume = 5m * 4m * 1m = 20m³

Also we know that ,

  • Density of water = 10³ kg/ m³


\longrightarrow Density = Mass/Volume


\longrightarrow 10³ kg/m³ = m/20m³


\longrightarrow m = 2 * 10⁴ kg

So that ,


\longrightarrow Weight = mg


\longrightarrow F = 2*10⁴ × 10 N


\longrightarrow F = 2 * 10⁵ N

And ,


\longrightarrow Pressure = Force/Area


\longrightarrow P = 2 *10⁵/ 5 * 4 Pa


\longrightarrow P = 10⁴ Pa

User Eduardo Mauro
by
6.0k points