139k views
0 votes
1) Green peppers are on sale for $2.89 per pound. Mrs. Moseley bought 1.75 pounds of peppers. How much did she pay for peppers?​

User Yechiel
by
6.4k points

2 Answers

5 votes
since each pound cost $2.89, just multiply the amount of pounds she bought with how much each cost
1) Green peppers are on sale for $2.89 per pound. Mrs. Moseley bought 1.75 pounds-example-1
User Bitinerant
by
7.1k points
1 vote

Answer:

5.0575

Explanation:

1.75 x 2.89 = 5.0575

User Paulo Morgado
by
7.4k points