91.7k views
1 vote
The cost of a bag of 8 peaches is $16. You could also buy individual peaches for

$2.15 per peach. Which has the cheaper unit rate, the peaches sold in the bag, or
the peaches sold individually? (Write out the unit rate for each type of peach.)

User Grace
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer: The peaches sold in bags

Explanation:

16/8=2 This means that a single peach in the bag of peaches is worth $2. This is $0.15 cheaper than buying a single peach

The unit rte for a single peach is $2.15

The unit rate for a single peach in the bag of peaches is $2

User Andrej Herich
by
5.4k points