28.7k views
0 votes
A train travelled at a

constant speed of 40m/s
for a distance of 180000m
calculate the time taken for
the journey

User Pravdomil
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Time = distance / speed

Time = 180,000 meters / 40 m/s

Time = 4,500 seconds

1 minute = 60 seconds:

4,500 seconds / 60 seconds/minute = 75 minutes

1 hour = 60 minutes

75 - 60 = 15

The train traveled for 1 hour and 15 minutes.

User Victor Carmouze
by
7.2k points