138k views
0 votes
At 7 pm the temperature was 40 degrees f. If the temperature dropped steadily at a rate of 6 degrees per hour, what was the temperature at midnight?

User Pajics
by
6.4k points

2 Answers

4 votes
12pm-7pm = 5. 5x6 = 30. 40-30=10degrees
User Nellie
by
7.5k points
2 votes

Answer:

10 degrees

Explanation:

12-7=5 hours

40-(6X5)=10 degrees

User Dun
by
7.1k points