141k views
3 votes
It cost $7.00 to enter the football game. A

snack cost $2, you have $15, how many I
snacks can you buy?

User Afo B
by
8.0k points

1 Answer

5 votes

Answer: 4

Explanation:

First, you have to pay to get in the game ($15 - $7) and then you have $8 left. Each snack is $2, so for $8 you can get 4 snacks (2x4=8)

User Iliiaz Akhmedov
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories