13.0k views
3 votes
12 bottles of water cost 9 dollar what’s the price per bottle

User Mike Kaply
by
8.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

0.75$

Explanation:

12 bottles of water costs ---- $9

1 bottle of water costs ---- $9/12

Price per bottle = $9/12 = $0.75

User Hgh
by
8.1k points
4 votes
If 12 bottles cost 9$, 1 bottle costs 9/12=3/4=0.75$
User Alandarev
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories