13.0k views
3 votes
12 bottles of water cost 9 dollar what’s the price per bottle

User Mike Kaply
by
5.9k points

2 Answers

1 vote

Answer:

0.75$

Explanation:

12 bottles of water costs ---- $9

1 bottle of water costs ---- $9/12

Price per bottle = $9/12 = $0.75

User Hgh
by
6.3k points
4 votes
If 12 bottles cost 9$, 1 bottle costs 9/12=3/4=0.75$
User Alandarev
by
6.2k points