Answer:
1 notebook=$30.7
1 thumb drive =$12.2
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of notebooks and y represent the number of thumb drives.
4x+5y = $116 ................1
2x+3y = $68..................2
4x+2x=$116+$68
6x=184
![(6x)/(6) = (184)/(6) \\ \\ x = (92)/(3)](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/college/nfsbh7k4f02ztxf13g5dwq7o5ergd4y95v.png)
Therefore, the cost of each notebook=30.66
=$30.7
2x+3y=$68
2(30.7)+3y =$68
$31.4+3y=$68
3y=$68 - $31.4
3y=36.6
![(3y)/(3) = (36.6)/(3) \\ y = (36.6)/(3) = 12.2](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/college/ngvt40ebc9cs69ilnuwjtl5yqfgp35jdnb.png)
Therefore, the cost of each thumb drive = $12.2
Proof
2(30.7)+3(12.2)=$68
31.4+36.6=$68.0