209k views
1 vote
If electromagnetic radiation has a frequency of 2.0×1015s−1, what is the radiation’s energy?(1 point)

3.0 ×1048J
3.0 ×1048J

3.3 ×10−49J
3.3 ×10−49J

1.3 ×10−18J
1.3 ×10−18J

9.9 ×10−41J
9.9 ×10−41J

User Soydan
by
6.6k points

1 Answer

6 votes
  • Frequency=v=2×10^15Hz
  • Energy=E

Using planks quantum theory


\\ \sf\longmapsto E=hv


\\ \sf\longmapsto E=6.626* 10^(-34)Js* 2* 10^(15)s^(-1)


\\ \sf\longmapsto E=13.252* 10^(-19)J


\\ \sf\longmapsto E=1.3* 10^(-18)J