232k views
3 votes
It's a 12 inch pizza cost $9.75 in it and it's cut into 10 slices what is the cost per square inch

2 Answers

5 votes

Answer:

$0.975 or $0.98

Step-by-step explanation

Ok so the entire pizza costs $9.75 and there are 10 slices.

9.75 divided by 10 is 0.975.

If you can see I also added 0.98 as another answer if only double digits are accepted.

I hope this helps!!

User Lingamurthy CS
by
4.9k points
6 votes

Answer:

$0.975 and $0.98 as a rounded form

Explanation:

User Andrii Golubenko
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.