34.5k views
4 votes
Please help me with this problem

Please help me with this problem-example-1
User Souza
by
9.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

User Veli Gebrev
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories