184k views
0 votes
calculate the weight of an object of mass 100kg on the surface of a planet whose mass is 4.8×10^24 kg and diameter is 12000km.​

User Nori
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

p= mv

where p is momentum

m is mass

v is velocity

so it's given p= 100kgm/sec

v= 4m/s

so putting in the formula

100= m × 4

m = 25kg

Step-by-step explanation:

User Sousa Gaspar
by
7.6k points