223k views
1 vote
Which is better to buy? 3-yard roll of wrapping paper for $7.02. 8-foot roll of wrapping paper for $7.36

1 Answer

2 votes

Answer:

3 yard roll of wrapping paper for $7.02 is better to buy.

Explanation:

1 yard = 3 foot

3 yard = 9 foot

$7.02 / 9 foot = $0.78/foot

$7.36 / 8 foot = $0.92/foot

0.78 < 0.92

Therefore, 3 yard roll of wrapping paper for $7.02 is better to buy.

User Gaurav Soni
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.