68.4k views
4 votes
A 7-pound box of grapes costs $30.24. What is the price per ounce?

User Ffoeg
by
8.5k points

2 Answers

4 votes
$4.32 You take the $30.34 and divided 7 and it gives u $4.32 so for one ounce a box of grapes cost $4.32
User Matthew Riches
by
7.3k points
2 votes
What they’d said explanation
User Pors
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories