82.2k views
2 votes
Miranda needs to buy a bottle of honey. She notices that she can pay $4 for a

12 oz bottle, or she can pay $6 for a 24 oz bottle. Which bottle is the better buy?
Hint: Find a unit rate (ounces for each dollar).

1 Answer

5 votes

Answer:

The better one is $6 for 24 oz bottle

Explanation:

If it cost 4 dollars for a 12 oz bottle and that would cost 1 dollar per 3 oz but for the 6 dollar for a 24 oz bottle it would be 1 dollar per 4 oz so 6 dollars for a 24 oz bottle is better!

User Eversor
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories