129k views
3 votes
Question 6 of 10

Gerald has $37 to buy maps for his hiking class. Each map costs $6. How
many maps can he buy? Do not include units in your answer.
Answer here

User Micho
by
5.4k points

1 Answer

3 votes
6 maps because 6•6 is 36 and he has $37
User Rakesh Adhikesavan
by
4.9k points