141k views
1 vote
Tony has a total of $12,500 in two accounts. One account pays 2% simple interest per year and the other pays 5% simple interest. If he earned $370 in interest in the first year, how much did he invest in each account?​

1 Answer

2 votes

Answer:

y=4000 at 5%

x=8500 at 2%

Explanation:

We know the total amount of money invested. $12500

x+y=12500,

We know that the total interest for the year for the two accounts is $370

0.02*x+0.05*y=370

x=12500-y

We substitute for x

0.02*(12500-y)+0.05*y=370

We multiply out

250-0.02y+0.05*y=370

We combine like terms.

0.03*y=120

Isolate y

y=4000 at 5%

x=12500-y

Calculate x

x=8500 at 2%

We check

0.02*8500+0.05*4000=370

170+200=370

370=370

Since this statement is TRUE and neither amount is negative then it is ok

User Danferth
by
6.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.