99.6k views
0 votes
The clock was exactly on time at 7 am. At 1 pm, the clock was 228 seconds late. At that rate how slow was the clock after half an hour?

1 Answer

1 vote

Answer:

19 seconds.

Explanation:

given that the clock was exactly on time at 7am, and at 1pm the clock was 228 seconds late, to determine, at that rate, how slow was the clock half an hour, the following calculation must be performed:

1 PM = 13:00

13 - 7 = 6

228/6 = 38

38/2 = 19

User FarthVader
by
6.8k points