menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A case of 8 items costs $14.88 at costco. What is the price of each item
asked
Sep 26, 2022
231k
views
3
votes
A case of 8 items costs $14.88 at costco. What is the price of each item
Mathematics
college
Nick Vence
asked
by
Nick Vence
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
14.88/8 = $1.86 price of each item
Martin Green
answered
Sep 27, 2022
by
Martin Green
7.3k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer: $1.86 per item
Explanation:
14.88 divided by 8
14.88/8= $1.86 per item
PT Vyas
answered
Sep 30, 2022
by
PT Vyas
8.0k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 14, 2020
105k
views
jonathan and his family went to costco to go shopping and they needed to buy laundry detergent. The kirkland brand cost $14.99 for 140 fluid ounces Tide cost $12.99 for 100 flujd ounced which brand is
Khachik
asked
Nov 14, 2020
by
Khachik
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
105k
views
asked
Jun 15, 2024
197k
views
Martin is buying boxes of pretzels for a school fundraiser. He spends $94.81 at Costco on boxes of pretzels. He bought 19 boxes of pretzels. How much did each box of pretzels cost?
Leif Andersen
asked
Jun 15, 2024
by
Leif Andersen
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
197k
views
asked
Feb 23, 2024
72.1k
views
Costco's merchandise is sold in large quantities and stacked high on metal shelving. This merchandising gives the customer a message of low prices. Which of the following merchandising techniques is Costco
Lukas Warsitz
asked
Feb 23, 2024
by
Lukas Warsitz
8.6k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
72.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org