231k views
3 votes
A case of 8 items costs $14.88 at costco. What is the price of each item

User Nick Vence
by
4.5k points

2 Answers

5 votes
14.88/8 = $1.86 price of each item
User Martin Green
by
4.4k points
4 votes
Answer: $1.86 per item

Explanation:

14.88 divided by 8

14.88/8= $1.86 per item
User PT Vyas
by
4.7k points