Answer:
3-gallon jug of water for $10.92, is the better buy
Explanation:
First let's do the 3 gallon jug -
We need to find the unit rate (The cost per gallon/quart)
$10.92 / 3 = $3.64
$8.64 / 8 = $1.08
1 Gallon = 4 Quarts, therefore the 3-gallon jug of water is the better buy.