9514 1404 393
Answer:
r ≈ 19.6% per day
Explanation:
The growth of the population can be modeled by ...
P = P0 × (1 +r)^t
where P0 is the initial population, r is the growth rate (per day), and t is the number of days. Using the given numbers, we can find r to be ...
600,000 = 100,000 × (1 +r)^10
6^(1/10) = 1 +r
r = 6^0.1 -1 ≈ 0.196231
The growth rate per day is about 19.6%.