175k views
2 votes
You bought a $7.00 meal and 3 cookies. You spent a total of $10.00. How much did each cookie cost?​

User Kkirsche
by
4.4k points

2 Answers

2 votes

Answer: 1 Dollar Per Cookie!!!

Explanation:

$10.00

- $7.00

$3.00

$3.00 ÷ 3cookies = $1.00 per cookie

User Wahtever
by
4.6k points
5 votes

Answer:

A dollar

Explanation:

7+3 is 10

3 divided by 1 is 3

User Alconja
by
5.5k points