203k views
5 votes
A pack of 4 tins of beans costs £2.72

A pack of 9 tins of beans costs £6.39
Which pack gives the better value for money?
Justify your answer.

1 Answer

11 votes

The pack of four is a better value.

All you need to do to get the price per tin is divide the price by the amount in the pack.

2.72/4=0.68

6.39/9=0.71

User Amitava Mozumder
by
5.5k points