189k views
5 votes
A ball is rotating on a circle of radius 0.500m at a constant ratr of 200 rev/min.Find the speed and acceleration of the ball.

User Zhuanzhou
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Solution

verified

Verified by Toppr

The radius of the tire is r=0.500m. The speed of the stone on its outer edge is

v

t

=

T

2πr

=

(60.0s/200rev)

2π(0.500m)

=10.5m/s

and its acceleration is

a=

R

v

2

=

0.500m

(10.5m/s)

2

=219m/s

2

inward.

Step-by-step explanation:

User Cruz Nunez
by
7.2k points