149k views
2 votes
A 2-liter bottle of juice costs $2.80. A box containing six 12-liter bottles sells for $3.90. Which option has a higher cost per liter? What is that cost?

User Noelia
by
8.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:The first option has a higher cost per liter and the required cost is $1.40 per liter.

Explanation:

Step-by-step explanation: Given that a 2 liter bottle of juice cost $2.80. A box containing six 12 liter bottle sells for $3.90.

We are to select the option that has a higher cost per liter.

We will be using the UNITARY method to solve the given problem.

Option (1) :

The cost of 2 liter bottle of juice = $2.80.

So, the cost of 1 liter bottle of juice will be

Option (2) :

The cost of six 12 liters bottle of juice = $3.90.

So, the cost of 1 liter bottle of juice will be

Since 0.05>1.40, so the option of 2 liter bottle costing $2.80 has a higher cost per liter.

And, the required cost is $1.40 per liter.

User Scrooge
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories