41.7k views
0 votes
If 7 notepads cost $4.55, what is the unit price of the notepads?​

1 Answer

3 votes

Answer:


0.65

Explanation:

Given the following question

7 notepads cost $4.55 what's the unit price?

Unit price is price per unit, we find the price per unit by dividing the total cost of the notepads by the total amount of the notepads which is 7.


unitp=cost/ quantity

7n=4.55

4.55/7=0.65

=0.65

The unit price of the seven notepads is "$0.65."

Hope this helps.

User David Poeschl
by
5.2k points