56.1k views
1 vote
A package of 12 pencils cost $0.96. what is the price for each pencil in dollars

User Sudsy
by
7.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

0.08

Explanation:

0.96 divide by 12 =0.08

User Aquaholic
by
8.0k points
5 votes

Answer:

each pencil costs 8 cents

Explanation:

.96 divided by 12 you get .08

User Manu Obre
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.