85.4k views
2 votes
48 ounces of liquid detergent
for $6.19. Find the unit rate

User Ozgen
by
5.3k points

1 Answer

6 votes

Hi there!

»»————- ★ ————-««

I believe your answer is:

Around 13 cents.

»»————- ★ ————-««

Here’s why:

⸻⸻⸻⸻


\rightarrow (dollars)/(ounces)= (6.19)/(48)=(6.19/48)/(48/48)=0.128958... \approx \$0.13

⸻⸻⸻⸻

»»————- ★ ————-««

Hope this helps you. I apologize if it’s incorrect.

User Tkosinski
by
5.1k points