73.2k views
1 vote
Olivia orders 24 cupcakes and a layer cake. The layer cake costs $16, and the total cost of the order is $52. What is the cost of each cupcake?​

User Yoni Keren
by
4.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Below

Explanation:

First let us create an equation for this problem

(24 cupcakes)( $ of each cupcake) + ( $16 layer cake ) = $52

Let's say that C will represent the $ of each cupcake to make it easier

Solving it....

24C + 16 = 52

24C = 36

Divide both sides by 24

C = 1.5

Therefore, each cupcake cost $1.5

We can check to see if this works....

24(1.5) + 16 = total cost

36 + 16 = 52, so this is correct

Hope that helped! Best of luck <3

User Julesbou
by
4.9k points
7 votes

Answer:

The total cost was $52. Subtracting out the cost of the layer cake ($16) leaves us with $36 to pay for the 24 cupcakes. This means that each cupcake must have cost $1.50 ( = $36 / 24 cupcakes ).

Explanation:

User Alessandro Peca
by
4.8k points