51.5k views
4 votes
A student was given an unknown metal. The student determined that the mass of the metal was 30.2g. The student placed. The metal in a graduated cylinder filled 20.0 mL of water. The metal increased the volume of water to 22.9mL. Calculate the density of the metal and determine the identity of the metal using the table below.

User Bharel
by
7.6k points

1 Answer

4 votes
density = mass/volume

mass of metal =30.2 gram

volume of metal = 22.9-20 = 2.9mL

density = 30.2/2.9 =10.414 gram/mL
User Dbajtr
by
6.3k points