20.0k views
19 votes
Which cereal box deal has the best price per ounce?

2 Answers

8 votes

Answer: The answer is 9.13

Explanation:

The answer is a.

The smallest unit price has the best deal.

Find the unit price by dividing the price by the ounces.

a) $9.13 ÷ 39 = 0.2341025641 = $0.23

b) $3.56 ÷ 14 = 0.25428571428 = $0.25

c) $6.12 ÷ 24 = 0.255 = $0.26

d) $4.98 ÷ 18 = 0.27666666666 = $0.28

User Kay Am See
by
5.0k points
9 votes

Answer:

the answer is A

Explanation:

The smallest unit price has the best deal.

Find the unit price by dividing the price by the ounces.

a) $9.13 ÷ 39 = 0.2341025641 = $0.23

b) $3.56 ÷ 14 = 0.25428571428 = $0.25

c) $6.12 ÷ 24 = 0.255 = $0.26

d) $4.98 ÷ 18 = 0.27666666666 = $0.28

this took me awhile because you didnt give answer options. YOURE WELCOME

User Grazyna
by
4.5k points