223k views
3 votes
In ΔRST, m < R = 104°, r = 20, and t = 10. Find the m < S, to nearest degree.

User LiuJQ
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

9514 1404 393

Answer:

47°

Explanation:

The law of sines helps you find angle T. From there, you can find angle S.

sin(T)/t = sin(R)/r

sin(T) = (t/r)sin(R) = (10/20)sin(104°)

T = arcsin(sin(104°)/2) ≈ 29°

Then angle S is ...

S = 180° -R -T = 180° -104° -29°

∠S = 47°

In ΔRST, m < R = 104°, r = 20, and t = 10. Find the m < S, to nearest degree-example-1
User Jamie Babineau
by
7.3k points