127k views
1 vote
Mary bought 5 bracelets for $12.60. Danielle bought 7 bracelets for $15.75.

A. Who had the better buy for one bracelet?
B. By how much? (Hint find the unit rate for each)

User Evil Trout
by
5.9k points

2 Answers

0 votes
Danielle had a better deal for one bracelet because if you divide 15.75 by 7 it equals 2.25
But if you divide 12.60 divided by 5 it equals 2.52
User Ibexy I
by
7.4k points
4 votes

Answer:

Mary

Explanation:

Mary paid less for one bracelet. Tell me if I was wrong!

Mary bought 5 bracelets for $12.60. Danielle bought 7 bracelets for $15.75. A. Who-example-1
Mary bought 5 bracelets for $12.60. Danielle bought 7 bracelets for $15.75. A. Who-example-2
User Broschb
by
6.2k points