154k views
5 votes
A car at a red light accelerates for 5 seconds and is now travelling 25 m/s. What was the car’s acceleration?

1 Answer

3 votes

Answer:

5 m/s²

Explanation:

t (time) = 5 s

u (initial velocity) = 0m/s

v (final velocity) = 25m/s

a = (v-u)/t

a = (25-0)/5

a = 25/5

a = 5 m/s²

User Prithivi Raj
by
7.1k points