157k views
3 votes
A car travels 25 m/s for 30 seconds. What distance did the car travel ?

User Hoang
by
7.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

750 meters

Explanation:

User Bryan McLemore
by
7.0k points
3 votes

Answer:

750m

Explanation:

Distance= Speed x Time

Speed = 25m/s

Time = 30s

Distance = 25 x 30

= 750 m

User Seph
by
6.0k points