Answer: 400 cm²
Explanation:
the area of a trapezoid is: A = (b1+b2)/2 x h
using this formula:
A = (30+10)/2 x 20
A = 40/2 x 20
A = 20 x 20
.: A = 400cm²
Hope this helped :)
7.9m questions
10.5m answers