155k views
3 votes
A 2-pound bag of potatoes costs $0.96. What is the price per ounce?

User MrVoid
by
8.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

.03

Explanation:

1 pound = 16 ounces 2 pounds is 32

and 96/32 is 3

User Damien Del Russo
by
8.8k points
1 vote

Answer:

$.03 per ounce

Explanation:

1 pound = 16 ounces

2 pounds = 32 ounces

Take the price and divide by the number of ounces

.96 / 32 ounces

.03 per ounce

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories