menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A liquid of density 1200kg/m³ is filled in a beaker upto the depth of 50 cm. calculate the pressure at bottom of the breaker.(g=9.8m/s²)
asked
Apr 6, 2022
63.3k
views
4
votes
A liquid of density 1200kg/m³ is filled in a beaker upto the depth of 50 cm. calculate the pressure at bottom of the breaker.(g=9.8m/s²)
Physics
high-school
MhKarami
asked
by
MhKarami
6.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Density=1200kg/m^3=p
Height=50cm=0.5m=h
Acceleration due to Gravity=9.8m/s^2=g
Jonan
answered
Apr 12, 2022
by
Jonan
6.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org