212k views
0 votes
Numerical Problems:

a. A man runs 1200 m on a straight line in 4 minutes. Find his velocity.


can anyone tell me with process


1 Answer

5 votes
  • Displacement=1200m
  • Time=4min=4(60)=240s


\boxed{\sf Velocity=(Displacement)/(Time)}


\\ \sf\longmapsto Velocity=(1200)/(240)


\\ \sf\longmapsto Velocity=5m/s

User Slater
by
6.4k points