9514 1404 393
Answer:
π ft ≈ 3.14 ft
Explanation:
The angle is 1/12 of the number of degrees in a circle, so the arc length will be 1/12 of the circumference of the circle.
C = 2πr
1/12C = 2/12π(6 ft) = π ft ≈ 3.14 ft
The arc length is about 3.14 feet.