198k views
3 votes
A 12 ounce bag of rice costs $4.08. A 16-ounce bag of the same rice costs $5.76. Which bag is the better by

and by how much

User Mgalardini
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Answer: 12-ounce bag is better by $0.02 per ounce

Concept:

When coming across questions that ask for a comparison between prices, we should make the final unit [price per object].

In finding [price per object], simply do [Total price / number of objects].

Solve:

A 12-ounce bag of rice costs $4.08

Total price / number of objects = 4.08 / 12 = $0.34 per ounce

A 16-ounce bag of rice costs $5.76

Total price / number of objects = 5.76 / 16 = $0.36 per ounce

$0.36 - $0.34 = $0.02

$0.34 < $0.36, therefore, 12-ounce bag is better by $0.02 per ounce.

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

User Raja Manickam
by
6.3k points
4 votes

Answer:

16 once is the better one.

User Batazor
by
5.6k points