100k views
25 votes
Carlos, Tyjuan and Sarah all went to the same gas station to fill their tanks with regular grade gas. Carlos filled up his gas tank with 8 gallons of gas and spent $18.40. Tyjuan filled up his tank, spending $24.15. Sarah bought 12 gallons of gas. What is the cost per gallon for gas?​

User Zola
by
7.6k points

1 Answer

9 votes
Im pretty sure its 2.30 per gallon
User Mclafee
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories